Co to rozdzielczość zdjęć?

Rozdzielczość zdjęcia to krótko mówiąc ilość pikseli wyświetlanych w pionie oraz poziomie. Im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów pojawi się na zdjęciu. Im wyższa rozdzielczość tym bardziej możesz również powiększyć zdjęcie.

Omówię to na przykładzie aparatu z matrycą 24 Mpix, która jest dosyć standardową rozdzielczością. Ta liczba pokazuje ile milionów pikseli uzyskamy maksymalnie z matrycy aparatu. W przypadku matryc 24 Mpix najczęściej oznacza to zdjęcie o wysokości 4000 pikseli i szerokości 6000 pikseli. Po przemnożeniu da nam to wynik 24 000 000 pikseli.

Jak sprawdzić rozdzielczość zdjęcia w systemie Windows?

Najprościej jeśli klikniesz na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać z listy ostatnią pozycję właściwości. Wejdź następnie w szczegóły i tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Twojego zdjęcia. 

Jak sprawdzić rozdzielczość zdjęcia w systemie Mac OS?

W systemie Mac OS rozdzielczość zdjęcia możesz sprawdzić bardzo podobnie jak w Windowsie. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na plik, który Cię interesuje i wybrać opcję „informacje”. W oknie, które się pojawi zobaczysz rozdzielczość w polu „Wymiary”

Jak sprawdzić rozdzielczość zdjęcia online?

Jeśli masz problem ze sprawdzeniem rozdzielczości zdjęcia na komputerze lub akurat korzystasz z telefonu możesz również sprawdzić rozdzielczość na stronie internetowej. Znajdziesz setki z nich, ja polecam Ci zajrzeć na posterburner.com, który jest bardzo prosty i nie wymaga żadnego logowania.

Wystarczy, że wrzucić zdjęcie, a zobaczysz wysokość i szerokość pliku.

Jak sprawdzić rozdzielczość zdjęcia w Photoshopie?

Mając otwarte zdjęcie kliknij w menu „Plik”, następnie „Informacje o pliku” i w zakładkę „Dane aparatu fotograficznego”

Avatar photo
Author

Video Content Manager, pasjonat wykorzystania fotografii i video w marketingu. Digitalowa "złota rączka" i ekspert od zadań specjalnych, prywatnie fan spacerów z psem po lesie i tenisa.

Write A Comment