Jeśli jesteś fotografem, z pewnością słyszałeś o filtrze polaryzacyjnym. Może nawet już go używasz. Ale czy wiesz, jak wielką moc ma ten kawałek szkiełka? Filtr polaryzacyjny to niezbędnik każdego fotografa, który chce uzyskać lepsze zdjęcia. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto go mieć i jak go używać, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Przygotuj się na zmianę spojrzenia na swoje zdjęcia dzięki filtrowi polaryzacyjnemu.
Co to jest filtr polaryzacyjny?
Filtry polaryzacyjne są stosowane w systemach optycznych i komunikacji w celu zmniejszenia odblasków i poprawy widzenia. Filtry te zmniejszają również intensywność światła odbitego od powierzchni i redukują odblaski od światła odbitego. Działanie filtrów polaryzacyjnych polega na poprawie widzenia poprzez ograniczenie wpływu szkodliwych fal świetlnych. Są one zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, ale niektóre są wykonane ze szkła. Filtr polaryzacyjny zmienia polaryzację światła i może służyć do redukcji olśnienia, poprawy widzenia i korygowania wad wzroku.
Filtry polaryzacyjne są wsparciem dla komunikacji i produkcji optycznej. Ich funkcja polega na zmniejszeniu odblasków i ułatwieniu dostępu do obiektu.
Filtry polaryzacyjne są przede wszystkim jedną z najczęstszych modyfikacji optycznych stosowanych przez fotografów produktowych i krajobrazowych. Ten pierwszy używa go do tego, do czego został stworzony. Innymi słowy, ogranicza znacznie odbicia, które występują na szklistych (niemetalicznych) powierzchniach odblaskowych. Inni natomiast widzą wyraźniejsze chmury i malownicze kontrasty.
Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny?
Jak działa filtr polaryzacyjny? Techniczne działanie filtrów polaryzacyjnych jest oparte na częściowej absorpcji światła rozproszonego w atmosferze (zamglenie). W fotografii pejzażowej manipulację można porównać do efektu uzyskiwanego za pomocą czerwonego filtra w fotografii czarno-białej. Efekt filtra jest najsilniejszy, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni do fotografowanej sceny.
Filtry polaryzacyjne zwiększają również nasycenie kolorów nieprzezroczystych obiektów, które blokują światło, takich jak tkaniny czy też rośliny. Zastosowanie tego filtra może również powodować niepożądane skutki uboczne (artefakty) w postaci ciemnych pasów w płaszczyźnie prostopadłej do słońca (podczas fotografowania obiektywem szerokokątnym).
Filtry polaryzacyjne to jeden z najważniejszych filtrów w przyborniku każdego fotografa. Dlatego też właściwie użyty filtr doskonale radzi sobie z niepożądanymi refleksami, odblaskami czy też nasyceniem kolorów.
Jakie są rodzaje filtrów polaryzacyjnych?
Jaki filtr polaryzacyjny kołowy czy liniowy?
Na rynku oferowane są przede wszystkim dwa rodzaje filtrów: liniowy, a także kołowy. Różnica między nimi polega głównie na sposobie łączenia warstw polaryzacyjnych.
Jak działa filtr polaryzacyjny kołowy? I tak w filtrze kołowym (często nazywanym również CIR-PL) warstwy są sklejane z lekkim przesunięciem kątowym. Filtry polaryzacyjne kołowe przeznaczone są dla użytkowników posiadających aparaty z automatycznym autofokusem oraz lustrzanek. Zamocowanie filtra liniowego do obiektywu może powodować słabe ustawianie ostrości. Jednak nie ma różnicy w sile między tymi dwoma filtrami.
Filtr polaryzacyjny liniowy sam w sobie jest polaryzatorem. Światło po przejściu przez takie filtry jest spolaryzowane liniowo, co może zakłócać pomiar, a także autofokus lustrzanek.
Jak działa filtr polaryzacyjny?
Jak używać filtr polaryzacyjny w fotografii? Filtry polaryzacyjne działają poprzez zapobieganie przepuszczaniu światła przez wodę i szkło oraz redukują olśnienie. Filtr przepuszcza tylko te promienie, które przez niego przechodzą; są to tak zwane transmitowane promienie. Filtr pochłania wszystkie inne promienie i przepuszcza tylko te, które przez niego przechodzą. Nazywa się to promieniami odbitymi. Filtr polaryzacyjny redukuje odblaski, zmniejszając przepuszczalność zarówno światła odbitego, jak i przechodzącego. Odbywa się to poprzez przepuszczanie tylko części wpadającego światła przez filtr i odbijanie części światła z powrotem przez filtr, tworząc przyciemnione otoczenie wokół fotografowanego obiektu.
Jak robić zdjęcia z filtrem polaryzacyjnym? Filtr polaryzacyjny przepuszcza światło spolaryzowane liniowo w określonym kierunku, a także częściowo pochłania światło rozproszone w atmosferze (np. niebo ciemnieje, a chmury pozostają białe). Warto też podkreślić, że filtr tego typu dodatkowo wzmacnia nasycenie kolorów na powierzchniach matowych, eliminuje również refleksy na powierzchniach szklanych czy też wodnych. Jest odpowiedzialny również za poprawę przejrzystości.
Kiedy warto używać filtra polaryzacyjnego?
Po co filtr polaryzacyjny? Filtry polaryzacyjne są między innymi przydatne w wielu sytuacjach. Są szczególnie używane w fotografii krajobrazowej do tak zwanego „wydobywania” chmur oraz przyciemniania i nasycania nieba. Tego rodzaju filtr jest również używany podczas fotografowania przyrody. Jego rolą w tym przypadku jest redukcja odbić od powierzchni niemetalicznych. Rośliny są często pokryte wodą, które odbija słońce. W związku z tym filtr na soczewce usuwa je i tym samym pomaga uzyskać naturalny kolor. Warto dodać, że filtry polaryzacyjne przydają się także w fotografii produktowej. Pozwalają kontrolować odbicia występujące na gładkich powierzchniach. Są też stosowane w fotografii architektury w celu zmniejszenia niepożądanych odbić.
Jak mocowane są filtry polaryzacyjne?
Mocowanie filtrów polaryzacyjnych najczęściej odbywa się to poprzez gwintowane mocowanie na froncie obiektywu, w które wkręcany jest dany filtr. W związku z tym większość filtrów fotograficznych jest okrągła. Różne modele obiektywów mogą mieć też różne średnice mocowania filtrów, przy czym niektóre z tych najbardziej znanych średnic to między innymi: 58, 62, 67 czy też 77 mm. Zbyt szeroki filtr może utrudniać np. noszenie osłony przeciwsłonecznej. Z oczywistych względów nie ma sensu więc zakładać wąskiego filtra na szeroki obiektyw, gdyż zakryje część kadru.
Jak odkręcić filtr polaryzacyjny z obiektywu? Jeśli filtr zbyt długo znajdował się na obiektywie, możesz w tym przypadku mieć problem z jego odkręceniem. Do poluzowania śrub nie jest wymagana siła. Wystarczy więc opukać filtr z każdej strony, aby go wyjąć. Jeśli pierwsza próba się nie powiedzie, spróbuj opukać filtr i odkręcić go ponownie.
Jakie są zalety i wady filtrów polaryzacyjnych?
Głównym oraz najczęstszym zastosowaniem filtrów polaryzacyjnych jest przede wszystkim redukcja odbić od powierzchni niemetalicznych. Filtry polaryzacyjne także poprawiają kontrast, nasycenie i błękit nieba. Ponieważ wiadomo, że odbite światło jest już spolaryzowane, jego fale rozchodzą się w jednej płaszczyźnie. Filtr ogólnie poprawia wygląd skał i ziemi. Jeśli przyjrzysz się uważnie, przefiltrowany obraz pokazuje ładniejszy, cieplejszy odcień ziemi, a tym samym więcej szczegółów w skałach.
Istotną wadą filtrów polaryzacyjnych jest między innymi to, że zwykle odfiltrowują one światło o wartości 1-2 EV. Robiąc nim zdjęcia, trzeba w tym przypadku zmniejszyć wartość przysłony albo też wydłużyć czas, aby uzyskać prawidłową ekspozycję. Jedną z wad używania filtrów polaryzacyjnych jest także konieczność posiadania statywu przy słabym oświetleniu.
Polecane filtry polaryzacyjne
Marumi FIT + Slim Circular PL
- Ramka typu SLIM – cieńsza niż standardowe
- Powłoka hydrofobowa chroni przed wilgocią