Bez czego nie byłoby fotografii? Przede wszystkim bez światła. To ono odpowiada za ukazanie obrazu na matrycy lub materiale światłoczułym. To właśnie dlatego jedną z najważniejszych umiejętności fotografa jest odpowiednie wykorzystanie lub wykreowanie światła. Pora dnia ma bardzo duże znaczenie w tym jak pada światło słoneczne. Od wielu lat już najbardziej pożądanym czasem w ciągu dnia jest tak zwana „złota godzina”
Co to jednak jest i dlaczego fotografowie aż tak za nią szaleją? Zostań do końca artykułu aby się przekonać jak robić zdjęcia podczas złotej godziny.
Kiedy jest złota godzina?
Krótko mówiąc złota godzina trwa na godzinę przed zachodem słońca i godzinę po jego wschodzie. W tym właśnie momencie dnia, słońce znajduje tworzy z powierzchnią ziemi kąt około 6 stopni i miesza się z naszą atmosferą.
Jak sprawdzić kiedy danego dnia jest złota godzina?
Moim ulubionym sposobem jest po prostu wpisanie w Google hasła „zachód słońca” lub „wschód słońca” i odjęcie lub dodanie godziny w zależności czy to zachód czy wschód. Istnieją również aplikacje na telefony – takie jak np. „Golden Hour Calculator” i „Magic Hour” na iOS oraz również „Golden Hour Calculator” na Androida.
Ja przeważnie rozpoczynam zdjęcia do złotej godziny jeszcze zanim się ona rozpocznie aby uchwycić złotą godzinę przez cały czas jej trwania.
Dlaczego warto robić zdjęcia w czasie złotej godziny?
Podczas Złotej Godziny światło słoneczne jest nisko nad ziemią, przez co łatwo jest uchwycić na fotografii promienie słońca. To jednak nie wszystko. Światło jest wtedy najbardziej miękkie, co tworzy wspaniały efekt przy portretach. Na zdjęciach możesz również mieć wrażenie, że widzisz wręcz złote światło.
Miękkość światła w tym czasie sprawia również, że magicznie ukrywają się wszelkie niedoskonałości na twarzach portretowanych osób.
Pamiętaj również, że światło wykorzystasz do budowy odpowiedniej atmosfery. Złota godzina zwana jest również magiczną godziną nie bez powodu. Zdjęcia wydają się wtedy mieć jakby magiczny, baśniowy nastrój. To da idealny efekt jeśli chcesz fotografować np. dzieci lub sesje rodzinne.
Jak najlepiej wykorzystać złotą godzinę?
Przygotuj plan
Bardzo często dowolne zdjęcie stworzone w czasie złotej godziny może wyglądać świetnie, warto jednak mimo to przygotować sobie plan, który pozwoli wyciągnąć z magicznej godziny wszystko co możesz.
Wybierz odpowiednie miejsce
Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią lokację do zdjęć. Popularne i dobrze wyglądające w takim złotym świetle są łąki z długą trawą, miejsca z dużą ilością liściastych drzew
Uważaj na chmury
W zależności od poziomu zachmurzenia na niebie, złota godzina może trwać bardzo krótko lub nawet się nie pojawić. Chmury mogą uwydatnić genialny wschód i zachód słońca, lecz niestety także całkowicie zablokować światło.
Dlatego zanim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. A kiedy już będziesz fotografować, pamiętaj o częstej analizie światła. (Pro tip: Jeśli fotografujesz szybko, a słońce ciągle przechodzi za chmurami, rozważ użycie półautomatycznego trybu fotografowania, takiego jak Priorytet Przesłony lub Priorytet Migawki. Pomoże to utrzymać równą ekspozycję w miarę zmian światła).
Otwórz przesłonę dla małej głębi ostrości
Światło złotej godziny może tworzyć niesamowite rozmycie tła (czyli bokeh). Trzeba jednak użyć szerokiego otworu przysłony, takiego jak f/1,4, f/2 lub f/4 w aparatach z pełną klatką..
Szeroka przysłona w połączeniu z olśniewającymi żółciami, czerwieniami i pomarańczami złotej godziny pozwoli uzyskać wyjątkowe tło.
Nie przestawaj fotografować
Przez tę godzinę światło zmienia się bardzo szybko. Serio. Czas na planowanie był wcześniej, gdy jesteś już na sesji musisz się pospieszyć aby zdążyć zrobić to co chcesz uzyskać.
Ma to jednak swoje zalety, światło szybko zmienia pozycję przez co uważnie obserwując otoczenie zauważysz coraz to nowe okazje do zdjęć, coraz ciekawsze odbicia lub przejścia promieni słonecznych przez różne obiekty.
Eksperymentuj
Flary na zdjęciach, kolory, intensywność światła, podświetlenia obiektów – wszystko to zależy od tego jak ustawisz się z aparatem wobec Twojego obiektu zdjęć.
Wykorzystaj te możliwości do próbowania wielu ustawień, podczas edycji będziesz w szoku jak różne efekty wyszły na zdjęciach!
Używaj formatu RAW
Osobiście uważam, że zawsze warto używać formatu RAW w aparacie, jednak w tym czasie szczególnie. Duża rozpiętość pomiędzy światłem słonecznym a cieniami może okazać się problemem w obróbce jeśli nie wybierzesz nieskompresowanego formatu.
Wykorzystanie formatu RAW przeważnie pozwoli Ci później odzyskać wiele szczegółów na przykład z nieba jeśli w eksponowaniu skupiałeś się na odpowiednim ustawieniu parametrów pod twarz fotografowanej osoby.
Jak długo trwa złota godzina?
Nazwa może nieco zmylić, ponieważ złota godzina tak naprawdę nie trwa idealnie 60 minut. Ile trwa złota godzina? Jej długoś zależy od tego na jakiej szerokości geograficznej się znajdujemy. Im bliżej równika tym czas jest krótszy, a za kołem podbiegunowym może trwać nawet przez kilka godzin.
Wbrew pozorom – złota godzina nie trwa idealnie 60 minut. Czas jej trwania zależy od szerokości geograficznej, im bliżej Równika tym jest krótszy i nie przekracza czasami kilku minut ale np. za kołem podbiegunowym w lipcu trwa kilka godzin! Np. w grudniu w Polsce trwa łącznie (rano i wieczorem) około 60 min. natomiast w czerwcu około 120 min.
Aby fotografować kiedy trwa złotej i niebieska godzina należy pojawiać się w wybranym miejscu znacznie wcześniej oraz nastawić się na szybkie działanie. Piękno tych chwil jest bardzo ulotne.
Czy złota godzina występuje każdego dnia?
Tak! Z dobrodziejstwa tego światła możesz skorzystać codziennie przez dwie godziny (rano i wieczorem). Pamiętaj jednak, że dużo zależy od sytuacji na niebie. Sam ostatnio pojechałem robić zdjęcia na wsi w czasie złotej godziny, cały dzień czekałem na odpowiedni moment, a kiedy w końcu rozpoczął się zachód słońca to chmury naszły na słońce i zaczęło być zbyt ciemno dla aparatu w moim dronie. Pilnie więc obserwuj chmury na niebie 😉
Jaki balans bieli ustawić podczas złotej godziny?
Podczas fotografowania złotej godziny najczęściej ustawiam balans bieli w zakresie 6000-7000 Kelwinów. Pamiętaj jednak, że robiąc zdjęcia w formacie RAW możesz dowolnie zmienić balans bieli w programie do obróbki zdjęć. Wtedy już ustaw wartość, która najbardziej pasuje do Twojej wizji kolorów 😉
Czym złota godzina różni się od niebieskiej godziny?
Jeśli dopiero odkrywasz terminy fotograficzne, być może oprócz „złotej godziny” natknąłeś się na termin „niebieskiej godziny”. Jaka jest więc różnica?
Podczas gdy złota godzina to godzina po wschodzie słońca i godzina przed zachodem, niebieska godzina jest przeciwieństwem: Jest to godzina przed wschodem słońca i godzina po zachodzie słońca.
Innymi słowy, niebieska godzina odnosi się do czasu, kiedy słońce znajduje się tuż pod horyzontem. Podczas niebieskiej godziny niebo przybiera piękne chłodne kolory – błękity i fiolety – które świetnie wyglądają na zdjęciach krajobrazowych, a nawet portretowych. Niestety, brak silnego światła podczas niebieskiej godziny może powodować problemy z dobrą ekspozycją zdjęcia, ale jeśli wybierzesz odpowiedni sprzęt, ustawisz starannie ISO albo użyjesz statywu, Twoje zdjęcia będą spektakularne!
Niebieska godzina pozwali Ci zrobić zdjęcia, które wyglądają jak nocne (światła miasta są już wtedy włączone), ale przy większej ilości światła niż noc.
Złota godzina – krótkie podsumowanie dla niecierpliwych
Co jest takiego wyjątkowego w złotej godzinie?
Złota godzina charakteryzuje się niskim położeniem słońca, które daje ciepłe, miękkie i bardzo korzystne światło. Światło złotej godziny to świetny sposób na uchwycenie oszałamiających portretów, wspaniałych krajobrazów i co tylko sobie wymarzysz!
O której godzinie jest złota godzina?
Złota godzina zmienia się w ciągu roku. Zazwyczaj jest to godzina po wschodzie słońca i godzina przed jego zachodem.
Czy złota godzina to rzeczywiście godzina?
Niekoniecznie. W niektórych miejscach – zazwyczaj bliżej równika – złota godzina trwa godzinę. Ale w innych miejscach, takich jak Alaska, złota godzina trwa znacznie dłużej!
Jaka jest różnica między złotą godziną a niebieską godziną?
Złota godzina odnosi się do czasu tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca, natomiast niebieska godzina odnosi się do czasu tuż przed wschodem i tuż po zachodzie słońca.