Fujifilm znany jest ze swoich pięknych, analogowych kolorów na zdjęciach. Dzięki temu ten system jest bardzo dobrym wyborem dla fotografów chcących wykonywać portrety. Dla dobrego portretu ważne jest jednak dobre szkło, dlatego dzisiaj przyjrzymy się najlepszym portretowych obiektywom pod mocowanie XF.
Jak wybrać obiektyw portretowy dla Fuji?
Aby wybrać obiektyw portretowy, należy zacząć od określenia swoich potrzeb i preferencji oraz budżetu, jaki można przeznaczyć na zakup obiektywu.
Przy wyborze obiektywu portretowego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego ogniskową. Do portretów zwykle używa się obiektywów o ogniskowych od kilkudziesięciu do kilkuset milimetrów. Im dłuższa ogniskowa, tym bardziej rozmyte tło i większy kontrast między fotografowanym obiektem a tłem. Obiektywy o krótszych ogniskowych są dobre do fotografowania grup lub portretów z większym kontekstem, natomiast obiektywy o dłuższych ogniskowych sprawdzają się lepiej przy fotografowaniu pojedynczych osób lub detali.
Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej radzi sobie w słabym świetle i pozwala na uzyskanie niższych wartości przysłony, co może być przydatne przy fotografowaniu portretów z rozmytym tłem.
Ponadto warto zwrócić uwagę na budowę obiektywu i jego jakość optyczną. Dobrze jest poszukać obiektywów o dużej liczbie elementów optycznych i soczewkach ze szkła o wysokiej jakości, ponieważ takie obiektywy zapewniają lepszą jakość obrazu i mniej odkształceń.
Na koniec należy zdecydować, czy chce się obiektyw zmiennoogniskowy (zoom) czy stałoogniskowy (prime). Obiektywy zmiennoogniskowe są bardziej uniwersalne i pozwalają na zmianę ogniskowej bez zmiany obiektywu. Często jednak jest im zarzucane, że są gorsze optycznie – te czasy jednak już minęły i współczesne zoomy konkurują na równi ze stałkami.
Obiektywy portretowe dla Fujifilm – lista
Uwaga! To nie będzie arbitralny ranking, każdy fotograf niech porówna sobie to co chce uzyskać oraz kwotę jaką jest w stanie wydać.
FujiFilm Fujinon XF 56 mm f/1.2 R II WR

56mm od Fujifilm wśród fanów tego systemu uchodzi już chyba za legendę. Ogniskowa 56mm, która na matrycy APS-C odpowiada pełnoklatkowej 85mm oraz światło f/1.2 to wręcz gwarancja pięknej plastyki i wspaniałego bokehu.

Dotychczas jednak pewnym problemem był wiek tego obiektywu, a co za tym idzie trochę przestarzały mechanizm autofocusa. Na szczęście Fufjifilm wydał nową wersję, która na dodatek może pochwalić się uszczelnianiem w 9 miejscach, dzięki czemu jest odporny na pył i wilgoć.
Cena: ok. 5699 zł
Viltrox 85 mm f/1.8 Mark II

Na szczęście nie samymi Fuji żyje system XF, jednak całkiem od niedawna. Żaden producent (oprócz Zeissa) nie mógł tworzyć obiektywów z autofocusem pod ten system. To sprawiło, że użytkownikom Fujifilm raczej nie doskwierał nadmiar opcji szkieł.

Viltrox 85mm 1.8 był chyba pierwszym szeroko dostępnym obiektywem dla tego systemu z dobrze działającym automatycznym ostrzeniem. Wśród społeczności fotografów został jednak przyjęty znakomicie. Cenowo jest dużo przyjaźniejszy niż obiektywy Fuji, a optycznie od nich niewiele odstaje. Solidne wykonanie, dobra praca pod światło, małe winietowanie oraz całkiem sprawny AF. Doczepić się można jedynie do aberacji chromatycznej. W tym rankingu umieszczam nowszą, drugą wersję obiektywu, która jest przede wszystkim lżejsza. Na portalach aukcyjnych znajdziesz pierwszą wersję tego obiektywu już za nieco ponad 1000 zł.
Cena: ok. 1999 zł
Viltrox AF 75 mm f/1.2 Fuji XF

Najmłodszy z zawodników w tym zestawieniu, jednak zapowiada się na lidera. Viltrox ponownie zaskoczył wszystkim wypuszczając ten obiektyw. 75mm i światło f/1.2 pozwolą na uzyskanie bardzo małej głębi ostrości i bardzo plastycznego obrazu.
Jest to półka wyższa od Viltroxa 85mm, bo ten obiektyw należy do nowej seri Pro tego producenta. Specjalne powłoki i dopracowana optyka zmniejszyły aberację chromatyczną, będącą problemem tańszego brata.
Cena w przedsprzedaży: 2999 zł
Fujinon XF 35mm f/1,4 R

Dla pełnej klatki 35mm byłoby uznane za trochę za szeroki obiektyw, dla APS-C (Fujifilm nie ma żadnego pełnoklatkowego aparatu) jednak 35 mm odpowiada standardowej pięćdziesiątce. Ten obiektyw wśród użytkowników systemu Fuji bywa używany jako odniesienie do innych obiektywów – „Prawie tak ostry jak 35mm 1.4”. To świadczy, że w świecie Fujifilm zadomowił się bardzo dobrze.

Oczywiście – nie bez powodu. Ma przepiękny bokeh, waży zaledwie 184 gramy, więc nie ciąży nam na szyi ani w torbie. Ma przy tym uniwersalną ogniskową oraz świetną ostrość. Jest jednak pewne ale – autofocus jest przestarzały. Na szczęście jak w przypadku 56mm, tak i tutaj Fujifilm wydał nowszą wersję z ogniskową 33mm i nowszym autofocusem, jednak dopłacić musimy ponad 1000 zł.
Cena: ok. 2699 zł
Fujinon XF 50-140 mm f/2.8 R LM OIS WR

Na mojej liście nie mogło również zabraknąć zooma. Szeroki zakres ogniskowych przy stałym świetle f/2.8, uszczelnianie oraz system optycznej stabilizacji obrazu sprawiają, że 50-140 jest bardzo uniwersalnym obiektywem. Możemy go kupić do portretów, ale reportaże, krajobrazy czy zdjęcia przyrodnicze (dzięki możliwości dokupienia telekonwertera) także nie będą dla niego żadnym wyzwaniem.
Na plus na pewno można zaliczyć piękny bokeh, jednak największymi minusami jest jego rozmiar (18 cm długości) i waga (prawie kilogram!) oraz cena. Pusty portfel i zmęczone ręce odwdzięczą się jednak przepięknym obrazem.
Cena: ok. 5969 zł
Sigma C 56 mm f/1.4 DC DN

Spokojnie, jeśli ceny dotychczasowych obiektywów trochę Cię odstraszyły od kariery portrecisty to mam dla Ciebie propozycję od Sigmy. Obiektyw 56mm f/1.4 jest bardzo dobrze znanym modelem ze wszystkich systemów APC-C, a od dosyć niedawna wkroczył również do świata Fujifilm.
Na plus można zaliczyć na pewno jego niewielkie rozmiary oraz małą wagę, jednak to nie wszystko co Sigma ma do zaoferowania.
Cena: ok. 1887 zł
Fuji 90mm f2 R LM WR

To właśnie konkurentem tego szkła jest Viltrox 85 mm, którego umieściłem na początku tego zestawienia. Różnice? 2 razy wyższa cena, ale dzięki temu dostajemy perfekcyjną jakość optyczną oraz jeszcze lepszy autofocus. Ostrość jest doskonała już od pełnej przesłony i zawsze pięknie rozmywający tło. Literki WR oznaczają, że jest wodoodporny, więc również deszczowe portrety wchodzą w grę.
Cena: ok. 3549 zł