Zamysłem Projektu 365 jest robienie zdjęć każdego dnia. Niby nic trudnego, ale już po kilku dniach zaczynają się pojawiać wymówki: kiepska pogoda, nieodpowiednie światło, brak pomysłów, złe samopoczucie czy też zmęczenie. Trudno wytrwać, ale naprawdę warto. Co zyskasz? O wszystkim Ci opowiem. Dowiesz się także, jak Projekt 365 pomoże Ci w robieniu lepszych zdjęć, jak zacząć i – co ważne – jak w nim wytrwać, by na koniec roku cieszyć się pięknym albumem złożonym z 365 wspaniałych zdjęć. 

Na czym polega Projekt 365?

Projekt 365 to fotograficzne wyzwanie, które wymaga konsekwencji oraz regularności. Polega na codziennym fotografowaniu.Nie musisz mieć do tego najdroższego sprzętu – rób zdjęcia tym, co posiadasz, nawet jeśli to tylko smartfon. To wyzwanie nie tylko dla fotografów. Możesz spróbować swoich sił jeśli jesteś amatorem lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z robieniem zdjęć. 

Jakie zdjęcia robić podczas Projektu 365? To nie muszą być żadne wymyślne fotografie. Dokumentuj swoją codzienność, prawdziwe życie i emocje. Dzięki temu na koniec roku będziesz miał album złożony z kadrów pełnych emocji i wspomnień. Brzmi wspaniale, prawda? Wystarczy jedno zdjęcie dziennie (choć możesz ich zrobić więcej i wybrać najlepsze). Zapisz je w osobnym folderze w telefonie lub komputerze, albo wywołaj.

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy to projekt dla Ciebie. Być może brakuje Ci konsekwencji lub umiejętności. Nie martw się! Każdy kiedyś zaczynał, a ten projekt pomoże Ci w nauce fotografii. Na początku może być Ci trudno, ale z czasem codzienne fotografowanie wejdzie Ci w nawyk i będzie czystą przyjemnością.

Podejmij wyzwanie, jeśli:

  • lubisz wyzwania,
  • chcesz spróbować fotografii lub nauczyć się robić lepsze zdjęcia,
  • chcesz cieszyć się pięknymi wspomnieniami zachowanymi w formie zdjęć,
  • chciałbyś wprowadzić w życie ciekawy nawyk,
  • chcesz lepiej poznać funkcje swojego aparatu,
  • lubisz zabawy kreatywne.

A kiedy ten projekt nie jest dla Ciebie? Jeśli chcesz od razu robić najlepsze na świecie zdjęcia i nie dajesz sobie pozwolenia na naukę oraz stopniowe doskonalenie, nie zaczynaj tego wyzwania. Pamiętaj także o tym, że nagroda czeka na Ciebie dopiero po pełnym roku konsekwencji. 

Jedno ze zdjęć z mojego Projektu 365

Jak projekt 365 może pomóc w robieniu lepszych zdjęć?

Projekt 365 oprócz dobrej zabawy, da Ci także możliwość robienia lepszych zdjęć. Zauważyłem to, gdy ukończyłem swój projekt. Zdjęcia z początku i końca są zupełnie inne. Te ostatnie świadczą o tym, ile się przez ten rok nauczyłem. I Ty też możesz!

Od dawna znana jest pewna anegdota o profesorze jednego z florydzkich uniwersytetów. Podzielił on swoich studentów na dwie grupy, które miały być oceniane za fotografie. Ocena jednej z nich zależała od ilości zdjęć, które zrobią. Ocena drugich – od jakości fotografii. Jeśli student zrobił tylko jedno, ale niesamowicie zachwycające i jakościowe zdjęcie – mógł dostać piątkę. Okazało się, że studenci drugiej grupy nie byli w stanie zrobić doskonałych zdjęć. Pierwsza grupa fotografując o wiele więcej, bardziej podszkoliła swój warsztat i zyskała lepsze umiejętności. 

Tak właśnie wpłynie na Ciebie Projekt 365 – pomoże Ci robić lepsze zdjęcia. Ich jakość zależy tak naprawdę od tego, jak dużo fotografujesz. Im więcej, tym więcej wiedzy o fotografii zdobywasz i robisz coraz lepsze zdjęcia. Codzienne fotografowanie poprawi Twój warsztat. Choć na co dzień możesz tego nie zauważyć, porównując zdjęcia z początku i końca projektu będziesz widział efekty.

Jak zacząć projekt 365?

Wszystko brzmi świetnie, ale jak zacząć? Jak się do tego zabrać, gdy w głowie słyszysz milion wymówek? Pamiętam ten moment i wiem, jak trudno jest wykonać pierwszy krok. Dlatego mam dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci na początku przygody z Projektem 365.

Na początek określ swój cel. Wiem, że chcesz zrobić 365 zdjęć, ale… dlaczego? Odpowiedz sobie szczerze na to pytanie. Chcesz udowodnić sobie, że potrafisz być konsekwentny? A może chcesz stworzyć album pełen rodzinnych zdjęć i to będzie dla Ciebie motywacja? Twoje powody mogą być bardzo różne. Twój Projekt 365 może dokumentować:

  • życie rodzinne,
  • podróże,
  • postępy w fotografii,
  • zmiany w naturze,
  • codzienność,
  • cokolwiek innego.
Czasami także zwykłe sytuacje w życiu będą dobrym tematem do zdjęć

Zapisz swój cel, byś mógł wracać do niego w chwilach, w których dasz się ponieść wymówkom.

Stwórz folder lub wybierz fizyczny album na zdjęcia, w którym będziesz przechowywał fotografie. Choć może Cię kusić poczekanie do 1 stycznia, zacznij swój projekt już teraz. Nie jutro, a właśnie dziś. To sprawi, że podejmiesz działanie i o nim nie zapomnisz. Zdjęcia rób tym, co masz. Może być profesjonalny aparat, albo ten w smartfonie. Nie rezygnuj tylko dlatego, że Twój sprzęt się do tego „nie nadaje”. Uwierz mi, każdy aparat będzie dobry.

Jak zrobić pierwsze zdjęcie? Co ma przedstawiać? Nie myśl o tym za wiele. Po prostu weź aparat do ręki i uwiecznij jakiś moment Twojego życia. Może zdjęcie dziecka albo zwierzaka? Możesz zrobić selfie, albo nawet zdjęcie obiadu. Najważniejsze, byś zrobił ten pierwszy krok. Później będzie coraz łatwiej, a pomysły na zdjęcia zaczną pojawiać się same. Spojrzysz na świat trochę inaczej i podświadomie będziesz poszukiwał chwil do uwiecznienia.

Dlaczego jeszcze warto rozpocząć projekt 365?

1. Nie umkną Ci małe drobiazgi w życiu

Naturalnym jest, że bierzemy ze sobą nasze aparaty na wielkie wydarzenia i specjalne okazje. Jednak czasami to małe rzeczy mają największe znaczenie, gdy sięgamy we wspomnienie.

Zobowiązanie się do projektu oznacza, że zdjęcia będziesz robić codziennie. Tak, zarówno w te wyjątkowe jak i w te najzwyklejsze dni. I to jest właśnie super!

Dokumentowanie śniadania, leniwych dni w piżamie lub wieczornego czytania książki jest tak samo ważne jak fotografowanie urodzin. Bo wiecie co? Pewnego dnia te schematy codzienności będą wyglądały zupełnie inaczej i cofnięcie się w czasie będzie czymś wyjątkowym.

Projekt 365 pozwoli Ci zachować wspomnienia, jednocześnie dokumentując zmiany, które zachodzą.

2. Przekonasz się, że potrafisz pokonać blokadę twórczą

Każdy fotograf, a właściwie każdy twórce od czasu do czasu odkrywa, że jest w okropnej twórczej rutynie.

Jedną z różnic między dobrymi i świetnymi fotografami jest to, że ci dobrzy fotografują, gdy są zainspirowani, a ci świetni – gdy nie są.

Projekt 365 zmusza Cię do działania jak wielki fotograf.

Nie ma szans, żebyś był zainspirowany każdego dnia przez cały rok. Będą dni, w których nie będzie w Tobie ani krzty ochoty na dotknięcie aparatu! Jednak zobowiązując się do zrobienia zdjęcia mimo wszystko, wzmacniasz swoje umiejętności jako artysta i upewniasz się, że kiedy Twoja twórczość wpadnie na wyboistą drogę, nie spadniesz z obranego kursu.

3. Nauczysz się fotografować nowe rzeczy

Jeśli codziennie fotografujesz to samo, prawdopodobnie szybko się tym znudzisz. Oznacza to, że będziesz szukał nowych rzeczy do fotografowania. I o to właśnie chodzi!

Wielu fotografów skupia się na jednym gatunku, starając się być w nim jak najlepszym. Warto jednak czasami spróbować również czegoś nowego. Na co dzień fotografujesz dzieci? Może w ramach projektu warto skupić się na krajobrazach lub… fotografii jedzenia? Próbuj, eksperymentuj, baw się, po to jest ten projekt!

Może i nie odkryjesz nowego tematu fotografii, który Cię wciągnie. Jednak poszukiwanie nowych obiektów, tematów i styli może zupełnie odmienić to jak robisz zdjęcia w swoim ulubionym gatunku. Tak jak muzycy lubią słuchać zupełnie innych typów muzyki od swojej twórczości, tak i Ty możesz zainspirować się metodami zaczerpniętymi od innych gatunków fotografii.

4. Gotowy efekt będzie piękną pamiątką na lata

Istnieje wiele badań na temat tego, dlaczego prowadzenie dziennika jest tak dobrą praktyką. Projekt 365 to taki trochę wizualny dziennik. Tak jak w przypadku dziennika pisanego, poczujesz przyjemne wspomnienia, kiedy spojrzysz wstecz na swój projekt.

Bardzo podoba mi się pomysł umieszczenia wszystkich zdjęć z roku w fotoksiążce. W ten sposób możesz je przeglądać i na koniec naprawdę docenić wszystko, co zrobiłeś. A w kolejnych latach ta książka będzie bezcennym skarbem dla Ciebie i Twoich bliskich.

Jak wytrwać w projekcie 365? Porady

Boisz się, że zaczniesz robić zdjęcia, ale – tak samo, jak inne nawyki – porzucisz je po jakimś czasie? Też się tego obawiałem. Wytrwanie w codziennym robieniu zdjęć przez rok nie jest łatwe. Zebrałem dla Ciebie porady, które Ci w tym pomogą. 

Na początek porzuć myśl, że to wielki roczny projekt. Skup się na tym, co jest tu i teraz. Wpisz do swojego planu dnia zrobienie zdjęcia. A następnego dnia powtórz ten krok. Myśl o Projekcie 365 jako o jednym dniu, a potem kolejnym. Nawet nie zauważysz, jak szybko upłynie Ci czas, a projekt zostanie ukończony. 

Dbaj o to, by nie zrobić sobie ani jednego dnia przerwy. To kuszące, ale wszelkie obietnice typu „jutro na pewno się za to wezmę” nie działają. Następnego dnia będziesz miał taką samą wymówkę. Pamiętaj o tym, że zrobienie jednego zdjęcia może trwać tylko kilka sekund. Kiepskie zdjęcia czy te zrobione szybciej też są w porządku. Są naturalnym etapem uczenia się i doskonalenia warsztatu. Możesz je wykorzystać do analizy, co warto poprawić. Doceń to.

Możesz także podzielić swój Projekt 365 na etapy. Może tygodniowe tematy zdjęć? W pierwszym tygodniu rodzina, potem jedzenie, podróż, natura… pomysłów jest wiele. Jeśli jednak to dla Ciebie za dużo, możesz też uwzględnić w projekcie podział na 12 miesięcy i świętować mini-sukcesy, czyli ukończenie każdego etapu. To doda Ci motywacji.

Jeśli boisz się, że w natłoku obowiązków zapomnisz o robieniu zdjęć, możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie. Ustal odpowiednią porę i każdego dnia – gdy otrzymasz powiadomienie – zrób zdjęcie lub kilka. Wyrobisz w sobie nawyk. Możesz połączyć go z innym nawykiem, który już masz, np. codziennym spacerem z dzieckiem czy bieganiem, albo zabawą ze zwierzakiem.

Możesz także:

  • zrobić listę pomysłów na zdjęcia,
  • wybrać motyw przewodni,
  • korzystać ze złotej godziny,
  • stworzyć proces fotografowania,
  • inspirować się,
  • rozglądać dookoła.

Gdzie publikować zdjęcia z projektu?

1. Tookapic

To mój wybór nr 1 jeśli chodzi o publikację zdjęć z projektu. Jest to miejsce stricte przeznaczone właśnie na to ze społecznością, która będzie Cię wspierała w tym projekcie.

Serwis jest pięknie zaprojektowany i bardzo wygodny w korzystaniu, ma jednak małą wadę – jest płatny. Może to jednak działać trochę jak wykupienie karnetu na siłownię na rok – wydane pieniądze zmotywują Cię do działania 😉

Link do strony – http://tookapic.com/

Pakiet indywidualnyPakiet rodzinny
(Ty + 4 znajomych)
Pakiet miesięczny 29,00 zł69,00 zł
(13,80 zł za osobę)
Pakiet roczny239,00 zł696,00 zł
(139,20 zł za osobę)
Ile kosztuje Tookapic?

2. Instagram

Popularne jest również prowadzenie swojego fotopamiętnika na Instagramie. Wyszukując tag #365project znajdziesz miliony zdjęć innych fotografów, którzy zdecydowali się na podjęcie wyzwania.

3. 365project.org

Jest również i ta strona, która jest przeznaczona ściśle do publikacji swoich zdjęć z Projektu 365. Interfejs nie jest tak przyjemny jak w Tookapic, jednak w przeciwieństwie do polskiego serwisu – jest darmowa.

Link do strony – https://365project.org

Podejmij wyzwanie i za rok ciesz się pełnym zdjęć albumem. Powodzenia!

Avatar photo
Author

Video Content Manager, pasjonat wykorzystania fotografii i video w marketingu. Digitalowa "złota rączka" i ekspert od zadań specjalnych, prywatnie fan spacerów z psem po lesie i tenisa.

Write A Comment