Fotografia jest wyjątkową dziedziną sztuki, która nie istniałaby bez odpowiedniej techniki. Wbrew pozorom, mimo ogromnej powszechności aparatów fotograficznych, cyfrowych filtrów oraz programów graficznych robienie dobrych zdjęć nie jest takie proste. Warto znać odpowiednią teorię, a zanim wykona się to idealne ujęcie, potrzeba też nieco praktyki. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie obejmujące najlepsze książki dla fotografów. Znajdziesz je bez trudu w popularnych księgarniach.

Najlepsza książka o fotografii – czyli jaka?

Dobre książki o fotografii nie potrzebują reklamy, są często tworzone przez mistrzów albo polecane wśród tych, którzy o wyjątkowych zdjęciach mają sporo do powiedzenia. To niekoniecznie typowy podręcznik zawierający wskazówki krok po kroku. Z pewnością najlepsza książka o fotografii dla początkujących powinna uczyć podstaw, pokazywać ogrom możliwości, a jednocześnie sprzyjać podejmowaniu kreatywnych prób odkrywania własnego potencjału. Dobrze jest również, aby zaczynający swoją przygodę z fotografią poznał choć trochę jej historię, fotografie zmieniające świat. Myśląc o tym, jaka książka o fotografii jest warta uwagi, warto też uwzględnić pozycje traktujące ten temat szerzej, niekoniecznie jedynie pod kątem technicznym.

Książki o fotografii dla początkujących i nie tylko

Oto lista dziesięciu wybranych przez nas najlepszych książek, od których warto zacząć przygodę z fotografią. Znajdziecie tu także inne polecane książki o fotografii, gdyż niektórzy autorzy popełnili wiele wartościowych pozycji. Odkryjcie te publikacje, aby poznać możliwości, jakie daje ulotne światło uchwycone w kadrze.

Opowieści w obiektywie. Świat okiem Vincenta Laforeta

Wymieniając najlepsze książki o fotografii, nie sposób nie wspomnieć o „Opowieściach w obiektywie” autora, który zdobył nagrodę Pulitzera. Vincent Laforet poprzez omówienie swoich znakomitych fotografii uczy, jak używać światła, kształtów i barw do tworzenia kompozycji o wielowymiarowej głębi.

Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia – David DuChemin

David DuChemin, sam będąc fotografem, tworzy książki o fotografii, które sprawdzają się w roli inspiracji, ale i podręczników od wielu lat. To nie tylko kultowa „Sztuka fotografowania”, ale również „Zdjęcia z duszą”, „Świat w obiektywie” czy „Serce fotografii” i wiele innych. Podejście autora bazuje nie tylko na wiedzy i doświadczeniu, ale także zachęcie do własnych poszukiwań. 

Sekrety mistrza fotografii cyfrowej – Kelby Scott

Pytając o hasło dobra książka o fotografii cyfrowej, wielu doświadczonych fotografów wskazuje pozycje Kelby’ego Scotta. Nic w tym dziwnego, bo autor odkrywa tajniki sztuki, w bezpośredni a często jednocześnie zabawny sposób pokazując przykłady własnych zdjęć. Ta książka o fotografii doczekała się na przestrzeni lat kilku wznowień, co tylko potwierdza jej istotną rolę w nauce robienia świetnych zdjęć.

Szkoła fotografii Bryana Petersona

Stosunkowo nowa, określana jako najlepsza książka do nauki fotografii dla początkującego fotografa „Szkoła fotografii Bryana Petersona” to w istocie warsztaty niemalże pod okiem mistrza. Autor jest uznanym fotografem i nauczycielem fotografii, prowadzącym własną akademię. Napisał także doskonałe książki o fotografii portretowej, takie jak „Fotografia portretowa bez tajemnic. Jak robić świetne portrety każdym aparatem”, czy też o ekspozycji albo fotografii kreatywnej.

Poradnik fotograficzny – Ross Hoddinott

Poradnik Rossa Hoddinotta w uaktualnionym wydaniu pozwala odkryć pełnię możliwości aparatu. Takie książki o fotografii dla początkujących pokazują nie tylko, jak robić dobre zdjęcia – zawierają także rozdziały związane z obróbką cyfrowego obrazu, będącą nieodłączną częścią pracy fotografa.

Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką – Leszek J. Pękalski 

Jedyna w zestawieniu pozycja polskiego autora, doskonałego fotografa, współtwórcy Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Pokazuje, jak połączyć swój talent z wiedzą i zdobyć doświadczenie, by tworzyć zdjęcia przykuwające uwagę. Autor skłania czytelnika do refleksji nad kadrem i przemyślenia tego, co chce wyrazić swoją fotografią i jakich technik może do tego użyć.

Światło w fotografii. Magia i nauka

Książka o fotografii, a właściwie świetle, które jest podstawą każdego zdjęcia. Steven Biver, Paul Fuqua oraz Fil Hunter objaśniają najważniejsze pojęcia, dają praktyczne przykłady oraz uczą, jak wykonywać określone rodzaje fotografii w specyficznych warunkach.

Fotografia z duszą – Alessandra Cave

To nie do końca typowa książka do nauki fotografii, gdyż jej autorka przede wszystkim nakłania do uczynienia z fotografii przygody, artystycznego doznania. Zawarte w publikacji tytułowe 44 ćwiczenia pozwalają jednak również na zrozumienie zagadnień technicznych, przy jednoczesnym pogłębianiu ekspresji artystycznej.

Historia światła. Idea fotografii – Junko Theresa Mikuriya

„Historia światła. Idea fotografii” nie jest podręcznikiem do nauki robienia zdjęć. Nie jest to także zwykła książka o fotografii, jej historii. Ciekawe podejście autorki i sięganie do korzeni sprawia, że niejeden fotograf może zmienić swoje spojrzenie na fotografię.

O fotografii – Susan Sontag

Choć ostatnia w naszym zestawieniu książek o fotografii, przez wiele osób pozycja „O fotografii” Susan Sontag zaliczana jest do kanonu. Nie jest to typowy podręcznik fotografii dla początkujących, a raczej zbiór esejów pozwalających na głębsze zrozumienie, przemyślenie znaczenia fotografii i relacji, interakcji zachodzących podczas tworzenia.

Polecane książki o fotografii – podsumowanie

Nie da się ukryć, że dobra książka o fotografii może dla każdego znaczyć coś innego. Jednak zebrane przez nas propozycje stanowią pewną bazę, którą po prostu warto znać. To nie tylko czysto techniczne i praktyczne poradniki, ale także książki pozwalające „wczuć się” w magię towarzyszącą robieniu wyjątkowych zdjęć i poznać wyjątkową historię tej gałęzi sztuki.

Avatar photo
Author

Video Content Manager, pasjonat wykorzystania fotografii i video w marketingu. Digitalowa "złota rączka" i ekspert od zadań specjalnych, prywatnie fan spacerów z psem po lesie i tenisa.

Write A Comment