Wiele osób, lubiących robić zdjęcia, w końcu wpada na myśl, jak zacząć zarabiać na fotografii. Okazuje się, że nie trzeba wcale być zawodowcem, a zarabianie na zdjęciach w internecie jest możliwą opcją niemal dla każdego. Aby prowadzić taką działalność we właściwy sposób, konieczne jest jedynie spełnienie kilka podstawowych warunków. Jak zarabiać na fotografii i czy zajęcie to jest w ogóle opłacalne? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami i informacjami.

Czy da się żyć z fotografii?

Od jakiegoś czasu fotografia stała się bardzo modną dziedziną. Niemal każdy może w obecnych czasach wziąć do rąk telefon i zacząć robić zdjęcia. Telefony posiadają zazwyczaj aparaty o dobrej jakości, więc wszyscy mają dostęp do przyzwoitego sprzętu. Lecz czy spieniężenie takich dzieł jest możliwe i przede wszystkim – opłacalne?

Zarabianie na robieniu zdjęć jest jak najbardziej prawdopodobne. Pamiętać należy jednak, że aby zarobki były wysokie, lub chociaż zadowalające, konieczny jest odpowiedniej jakości sprzęt. Fotografie robione telefonem, nawet tym z dobrym aparatem, nie zawsze nadają się do tego, aby uskutecznić swój zamiar zarabiania na zdjęciach.

Nie należy jednak się zrażać. Mimo iż wielu profesjonalnych fotografów, pracujących w branży, źle wspomina swoje początki, mówiąc o trudnościach i małym zainteresowaniu ze strony klientów, zawsze jest nadzieja na odwrócenie się sytuacji. Obecnie bowiem popyt na fotografię jest bardzo wysoki.

Wielu influencerów i gwiazd poszukuje dobrych specjalistów, którzy wyróżnią się stylem i starannością. Nie jest to jedyny sposób na zarabianie na zdjęciach. Internet oferuje szeroki wachlarz możliwości, któremu warto się przyjrzeć. Warto jednak pamiętać, aby na samym początku kariery fotografa nie rezygnować ze źródła dotychczasowego zarobku; lepiej poczekać do momentu, aż okaże się, że zarabianie ze zdjęć faktycznie nam się udaje i jesteśmy w stanie się z tego przysłowiowo „wyżywić”.

Czy fotografia jest opłacalna?


Zarabianie na zdjęciach jest dla wielu z pewnością spełnieniem marzeń. Osoby te jednak często martwią się, czy zarabianie na robieniu zdjęć jest zajęciem, które przynieść może realne kwoty.

Wszystko zależy od sposobu spieniężania swoich wytworów, konkretnej dziedziny, jaką dana osoba postanowi się zająć, a także talentu i umiejętności wybicia się. Fotografowie podkreślają, że bardzo dobrze pracuje się dla dużych firm, które oferują wysokie stawki za przyjęcie zlecenia. Fotorelacje z różnych wydarzeń, spotkań, a także ślubów, chrzcin i osiemnastek – te zajęcia z pewnością przyniosą duże zyski.

Fotorelacje z różnych wydarzeń, spotkań, a także ślubów, chrzcin i osiemnastek – te zajęcia z pewnością przyniosą duże zyski.

Ciekawym sposobem, który odpowiedzieć może na pytanie „jak zacząć zarabiać na fotografii„, jest sprzedawanie zdjęć w Internecie. Okazuje się, że w sieci znajdziemy serwisy zwane bankami zdjęć, do których każdy może wysłać swoje zdjęcia, sprzedawane następnie dalej. Dzięki temu, zarobić możemy niemałe sumy – wszystko zależy od naszych umiejętności, dobrego sprzętu i popytu na konkretne obrazki.

Jak zarabiać na swoich zdjęciach w Internecie?


Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Jeśli zastanawiamy się, jak zacząć zarabiać na fotografii, Internet może okazać się pierwszym narzędziem, umożliwiającym nam spełnienie marzeń. Pozwala on bowiem na pracę jako freelancer – oznacza to, że pracujemy sami, na własnych zasadach, nie gonią nas terminy ani uporczywi szefowie. Jednak stawka nie zawsze jest pewna, a pensja miesięczna nigdy nie wynosi stałej kwoty.

Jak zarabiać na fotografii, wykorzystując do tego Internet? Bardzo popularnym rozwiązaniem stają się strony stockowe. Działają one w prosty sposób – przede wszystkim należy znaleźć bazę stockową, co jest obecnie łatwym zadaniem, ponieważ w sieci znajdziemy ich mnóstwo. Konieczne jest jednak wybranie opłacalnej strony, gdzie opłata za członkostwo będzie optymalna, a warunki korzystania dogodne. Kiedy już zaliczymy ten początkowy etap, możliwe stanie się dla nas sprzedawanie swoich zdjęć na giełdach.

Zarabiaj na zdjęciach, nie szukając więc konkretnego nabywcy ani zlecenia z wytyczonymi zasadami. Co ważne, na stronach stockowych nasze zdjęcie może zostać kupione nawet kilka lub kilkanaście razy. Pamiętajmy jednak o dobrej jakości prac, aby nie zostały one zwyczajnie odrzucone. To w końcu wymóg, aby nasza fotografia się spodobała, konieczny jest, abyśmy mogli zarobić na swojej pracy. Jeśli nasze zdjęcie okaże się wyjątkowym hitem, możliwe jest, że zostanie zakupione tysiące nawet razy – wtedy, jako autor, możemy być pewni dużych zysków.

Warto przyjrzeć się podstawowym stronom stockowym, które opisane zostaną w dalszej części artykułu.

Jak zarabiać na amatorskich zdjęciach?


Kiedy już wiemy, że zarabianie na zdjęciach jest jak najbardziej możliwe, oraz że co więcej, możliwe jest zarabianie na zdjęciach w Internecie, powinniśmy przemyśleć kolejną kwestię – otóż co, jeśli jesteśmy amatorami? Jak zarobić na fotografii w takiej sytuacji?

Przede wszystkim, nie powinniśmy się zrażać. Każdy w końcu jakoś zaczynał. W wypadku, gdy jesteśmy amatorami, nie warto próbować dostać pracy jako fotograf weselny czy fotograf spotkań czy imprez. Raczej nikt nie będzie chciał wynająć specjalisty, który nie ma bogatego portfolio i doświadczenia. Aby zarabianie na zdjęciach stało się możliwe, warto rozpocząć od sprzedaży naszych prac na stronach stockowych.

Aby odnieść tam sukces, a z czasem przenieść się na inne dziedziny fotografii (lub też pozostać w obrębie Internetu), warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, koniecznych do przestrzegania przez każdego amatora. Stawiaj na jakość, nie na ilość. Jeżeli twoje zdjęcia nie będą miały odpowiednio wysokiej rozdzielczości, nie tylko nikt ich nie kupi, ale zostaną zwyczajnie usunięte z portalu.

Aby zmaksymalizować zarobki na platformie stockowej, powinniśmy obserwować aktualne modne tematy, wiedzieć, co najlepiej się sprzedaje i co jest najbardziej pożądane w oczach klientów. Trendy wciąż się zmieniają, dlatego należy trzymać rękę na pulsie i nigdy nie wypadać z obiegu.

Jak sprzedać zdjęcia?


Nie ma nic prostszego, od sprzedaży zdjęć na platformach stockowych. Zamiast zastanawiać się, jak zarabiać na fotografii, lepiej zwyczajnie wziąć się do roboty – okaże się to zajęciem prostym i przyjemnym.

Aby sprzedaż zdjęcia z sukcesem, najpierw należy przygotować sobie zestaw około 10 popisowych obrazków, najlepszych, jakie kiedykolwiek udało nam się wykonać. Często bowiem strony stockowe wymagają kilku fotografii na samym wstępie, dzięki którym zweryfikują nasze umiejętności, na podstawie których dopuszczą nas do swojej strony, lub też odrzucą.

Kiedy już uda ci się dostać na stronę, wrzucaj tam zdjęcia dopracowane, które są w dobrej rozdzielczości. Aby sprzedać zdjęcia, muszą one przedstawiać sobą popularny temat, będący przedmiotem zainteresowań klientów.

Jak zacząć zarabiać na fotografii?


Aby umożliwić sobie zarabianie na zdjęciach, przede wszystkim musimy pozwolić sobie na myśl, iż może nam się nie udać. Jest to dosyć niepewny zawód, gdzie wiele zależy od szczęścia. Nie powinniśmy więc od razu rezygnować z miejsca naszego obecnego zatrudnienia, lecz raczej powoli wdrażać się w branżę fotograficzną.

Aby zacząć zarabiać na fotografii, warto pierwsze kroki stawiać właśnie w Internecie, gdzie nie jesteśmy narażeni na duże straty. Zaopatrzenie się w bardzo drogi sprzęt nie będzie tu konieczne, jednak nie stawiajmy również na byle jaki aparat, ponieważ podchodząc do sprawy lekceważąco, zamkniemy sobie drzwi, mogące doprowadzić nas do sukcesu.

Zacznijmy od tematyki popularnej, takiej, która może faktycznie się sprzedać. W miarę czasu warto poszerzać repertuar, zajmując się np. fotografowaniem ludzi czy też zwierząt lub nawet zastanawianiem się, jak zarabiać na fotografii krajobrazowej.

Ile można zarobić na stocku?


Pytanie, dotyczące tematu, jak zarobić na zdjęciach w Internecie, oraz jak duże są możliwe maksymalne kwoty, są obecnie bardzo popularnymi wśród wielu fotografów-amatorów. Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Zarobi na stockowych stronach są uzależnione przede wszystkim od nas samych. To, jaką kwotę uda nam się osiągnąć, powiązane jest z zainteresowaniem ze strony klientów, a więc z popularnością naszego zdjęcia. Im więcej osób zapragnie je mieć, tym więcej zarobimy.

Bardzo ważne jest nasze zaangażowanie i systematyczność. Dodając często nowe zdjęcia, budujemy własną bazę, z której czerpać mogą inni. Posiadając bogatą ofertę, łatwiej będzie znaleźć potencjalnych klientów. Przywołując jako przykład portal Adobe Stock – na tej stronie otrzymujemy 33% prowizji za zdjęcia i grafikę. Kiedy nazbieramy w ten sposób 25 dolarów, możliwa staje się opcja wypłaty za pomocą PayPal lub Skrill.

Zarobki na stocku zależą w takim razie od ilości i jakości wrzucanych przez nas zdjęć.

Gdzie sprzedawać zdjęcia w internecie?


Aby z sukcesem sprzedawać zdjęcia w Internecie, należy przyjrzeć się kilku najpopularniejszym stronom stockowym, aby wybrać optymalną i najbardziej zbliżoną do naszych potrzeb.

Pierwszą platformą jest Getty Images. Charakteryzuje się najwyższą jakością, więc przeznaczona jest dla klientów szukających prawdziwie profesjonalnych zdjęć. Fotografie mają tam bardzo wysokie ceny, jednak jeśli jesteś amatorem, lepiej zacznij od innych stron stockowych – na Getty Images twoje dzieła mogą najzwyczajniej zostać niezauważonymi.

Kolejną stroną stockową jest iStock. Wyróżnia się wysoką jakością posiadanych zdjęć, ilustracji i grafik. Jeśli więc potrzebujesz zdjęć do projektu strony internetowej i chcesz, żeby charakteryzowały się one oryginalnością i starannością, to warto zapoznać się z szeroką ofertą iStock. 

Następną platformą stockową jest Shutterstock. Właśnie tutaj twórcy muszą przejść obowiązkową weryfikację w postaci przesłania 10 zdjęć testowych. Jest to jednocześnie gwarancja wysokiej jakości, którą oferuje portal. Jest to jednocześnie jedna z najbardziej popularnych tego typu stron, oferująca niemal 335mln obrazów. Może być to plusem i minusem – jednocześnie mamy pewność, że na Shutterstocku znajdziemy wielu klientów, jednak musimy mieć świadomość dużej ilości konkurencji, korzystającej również z podanej strony.

Następną platformą jest Adobe Stock. Każda osoba, która ma wykupiony pakiet Adobe, może uzyskać dostęp do znajdujących się tu zdjęć i wysyłać własne. Wycena na tej stronie jest prosta i bardzo czytelna, co znakomicie ułatwia sprzedaż. Twórcy narzekają jednak na niskie prowizje, które oferuje portal.

Avatar photo
Author

Video Content Manager, pasjonat wykorzystania fotografii i video w marketingu. Digitalowa "złota rączka" i ekspert od zadań specjalnych, prywatnie fan spacerów z psem po lesie i tenisa.

Write A Comment